2021-07-18
Piniata, czyli urodziny w meksykańskim stylu

Dzieci w większości krajów nie wyobrażają sobie urodzin bez tortu, świeczek, prezentów czy balonów. Są jednak miejsca gdzie z przyjęciem urodzinowym związane są zupełnie inne tradycje. Tak jest na przykład w krajach latynoamerykańskich. Tam żadne przyjęcie nie może obejść się bez piniaty.

2021-02-01
Kilka słów o Walentynkach – jak przygotować imprezę z okazji Walentynek

Walentynki są znanym na całym świecie świętem zakochanych. Choć jego geneza w wielu religiach świata uznawana jest za nieprawomocną, to jednak nie da się ukryć, że wiele osób przywiązuje do tego dnia wielką wagę – i to w najróżniejszych krajach. W tym szczególnym dniu wszyscy posiadający (lub chcący posiadać drugą połówkę) zobowiązani są do wyznawania swoich uczuć w najróżniejszej formie, przy czym preferowane są te najbardziej romantyczne i ekspresyjne.

Czytaj dalej
2020-12-14
Jak udekorować świąteczny stół?

Już niedługo wyczekiwany przez wszystkich moment, czyli Wigilia. Wtedy to całe rodziny zasiadają razem przy stole, by w blasku choinki i przy dźwiękach najpiękniejszych kolęd cieszyć się z narodzenia Pana Jezusa. Stół jest w tym czasie najważniejszym miejscem w każdym domu, dlatego warto już dziś pomyśleć o jego odpowiedniej dekoracji.

2020-02-28

Dzieciaki w kuchni

Chcesz zorganizować urodziny dla dziecka w domu na własną rękę? Samodzielna organizacja przyjęcia dla dzieci może być sporym wyzwaniem. Jak zrobić to skutecznie i zaangażować w to najmłodszego uczestnika przyjęcia? Poznaj najlepsze porady i tipy na domowe urodziny dla dziecka!

Dekoracje na przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Urodziny dziecka wymagają odpowiedniej oprawy. O ile ozdoby przyjęcia dla dorosłych zwykle przygotowujemy raczej zachowawczo, tak w przypadku urodzin dziecka możemy popuścić wodze fantazji! To przyjęcie to przede wszystkim świetna zabawa dla dzieci. Ale to nie oznacza, że organizacja dekoracji, posiłków i zabawy na urodziny musi być nudne. Maluch najpewniej chętnie zgodzi się na pomoc przy organizacji imprezy. Wspólny wybór akcesoriów na imprezę i dekoracji w ulubionym motywie dziecka (ulubione postaci z bajek, dinozaury, auta?) może być świetną zabawą dla najmłodszych i ich rodziców.

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla dziecka w domu to przede wszystkim kolorowe ozdoby! Pozwól dziecku wziąć udział w wyborze elementów, takich jak zaproszenia urodzinowe, świeczki, balony, talerzyki, czapeczki urodzinowe i inne dekoracje.

Urodziny dziecka – nakrycie stołu, tort i przekąski

Przed imprezą koniecznie trzeba przygotować nakrycie stołu. Przyjęcie urodzinowe dla dziecka to okazja do tego, aby pozwolić dziecku samodzielnie dobrać talerzyki, obrusy i słomki. Nakrycie stołu na przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu powinno się podobać przede wszystkim dziecku. Kolorowe talerzyki z Psim Patrolem, księżniczkami Disneya czy Myszką Miki na pewno spodobają się maluchowi. Po wyborze nakryć pora na przygotowanie posiłków na dziecięcą imprezę urodzinową. Warto i w ten element zaangażować dzieci. Dzieciaki uwielbiają kuchnię! Jest to dla nich wciąż tajemnicze i bardzo ciekawe miejsce. Rodzice nie powinni mieć żadnych obaw przed zaproszeniem dziecka do wspólnego gotowania i pieczenia tortu urodzinowego. Dzieci mogą asystować przy dekoracji tortu albo pomagać przy przygotowaniu przekąsek na przyjęcie urodzinowe. Wspólnie możecie przygotować menu na imprezę. Kuchnia to miejsce, w którym dziecko może przeżyć fantastyczną zabawę, a przy okazji nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy.

Udział w organizacji przyjęcia urodzinowego, wybór gadżetów imprezowych oraz gotowanie uczą odpowiedzialności i samodzielności. Dzieci uwielbiają naśladować rodziców, a gotując w kuchni, mogą poczuć się prawie jak dorośli i być bardziej pewni siebie. Przygotowując potrawy, trzeba dokładnie odmierzać składniki. Gotowanie to więc wspaniała lekcja matematyki. Wystarczy, że zamiast jednej porcji ciasteczek na urodziny chcemy upiec dwie i dziecko musi samo obliczyć, ile gramów czy mililitrów składników będzie potrzebne. Przygotowując dania na imprezę urodzinową w kuchni, dziecko może również nauczyć się wielu rzeczy z zakresu chemii czy biologii. Dlaczego ciasto rośnie, białka zamieniają się w pianę, a ogórki w słoiku robią się kwaśne? To tylko niektóre pytania, które dziecko z pewnością zada, a udzielone przez rodziców odpowiedzi poszerzą jego wiedzę z nauk ścisłych.

Gotowanie to również sposób na poznawanie świata oraz innych kultur. Przygotowując orientalne potrawy można opowiedzieć dziecku nieco o kraju, z którego pochodzą i o tym jak żyją jego mieszkańcy.  Przygotowywanie posiłków pomaga również w nauce czytania. Dziecko musi przecież zapoznać się z przepisem i przeczytać go zanim zacznie gotować. Wspólne przygotowanie przyjęcia urodzinowego uczy również dziecko pracy zespołowej, dobrej organizacji oraz planowania. Umiejętności te z pewnością przydadzą się nie tylko w kuchni i nie tylko przy okazji urodzin.

pixel